Pajzsmirigy élettan
- A hipotalamusz TRH-t állít elő, melynek hatására a hipofizis TSH-t termel.
- A hipofizis TSH-t állít elő, mely a pajzsmirigy hormonok termelését serkenti.
- A pajzsmirigy T4-et állít elő, ezt a folyamatot gátolja a mangán, jód, szelén, tirozin, C, és B vitamin hiánya.
A megfelelő hormonmennyiség előállításához megfelelő keringés szükséges a pajzsmirigyben. A sok stressztől a nyakunk feszessé válik, így csökken a keringő vér mennyisége a pajzsmirigyben. A nyak feszülése az ott futó idegeket is ingerli, melynek következménye egy rövid ideig tartó jelentős hormonkibocsájtás, majd hamar kimerül a pajzsmirigy és kialakul a hormonhiány.
Ilyenkor hiába adjuk a megfelelő ásványianyagokat, vitaminokat, amíg ezt a feszülést meg nem szüntetjük, nem fog helyreállni a megfelelő enzimműködés. (Kiropraktőr).
Toxikus fémek vagy vegyszerek szintén csökkentik a hormonszintézist.
- A hormonkibocsájtás szimpatikus idegrendszeri hatásra következik be, előfordul, hogy ennek az ingernek a hiánya okozza a hormonkiválasztás elégtelenségét.
- T4 átalakulása T3 (trijódtironin) aktív hormonná.
Szelén, magnézium segíti ezt a folyamatot. Az átalakulás 60%-a a májban történik, így a máj nem megfelelő működése gátolhatja ezt a lépést.
A T4-ből nemcsak T3, hanem reverz T3 is képződhet. Ez egy inaktív hormon, mely gátolja a T3 bejutását a sejtekbe, valamint az anyagcserét lassítja. Ennek a hormonnak a termelődése gyakran toxikus fémek jelenlétének köszönhető.
- A vérben keringő T4-nek és T3-nak a sejtekbe kell kerülnie.
A sejtmembrán áteresztő képessége határozza meg, hogy mennyi hormon jut a sejtekbe. A sejtmembrán átjárhatóságát a megfelelő kálcium és magnézium szint stabilizálja. Ha túl sok áll rendelkezésre, akkor csökken a sejtmembrán áteresztő képessége, ha túl kevés van, akkor fokozódik.
Oxidatív stressz, omega 3 zsírsav hiány szintén gátolja a tiroxin sejtbe jutását.
A rézszint befolyásolja a kálcium és a kálium felszívódását.
- Pajzsmirigy receptor probléma a sejten belül
A sejten belüli kálium teszi érzékennyé a sejteket a pajzsmirigy hormonra. Ha a kálium nem a megfelelő mennyiségben található a sejtekben, akkor a hormonfelhasználás csökken.
- T3 feladata a mitokondriumokban
T3 hatására a mitokondriumok ATP-t állítanak elő. Ehhez a lépéshez főként B komplex vitaminra, vasra és rézre van szükség. Az ATP előállítása a T3-nak köszönhető.
- A felesleges T3-at a vesék választják ki.
Ha ez zavart szenved, akkor felszaporodik a hormon a szervezetben és tireotoxikózist okoz.
Ebből is látszik, hogy mennyi ok állhat a pajzsmirigy alulműködés mögött. A kívülről bejuttatott hormonok, nem képesek megoldani a probléma okát. A vérben rendeződik a hormonszint, illetve a sokból valamennyivel több kerül a sejtekbe is. A tünetek kicsit javulnak ugyan, de nem tünnek el.